V Železnici bývalo šest cechů. Jejich život se řídil poměrně přísnými cechovními pravidly. Výstava přibližuje život železnických cechů. Praporce jednotlivých cechů, cechovní pokladnice, některé z oltářních figur cechu tkalcovského, listiny.
VíceProhlídka II. okruhu zahrnuje bližší seznámení s historií a architekturou zámku před branou a na nádvoří, prohlídku středověkého sklepení a dále interiéry ve druhém patře zámku, tj. hlavní schodiště, halu nad schodištěm, malou chodbu, pokoj hraběnky Augusty Gabriely, pokoj hraběnky Marie Immaculaty, klenutý pokoj, modrý salon, zelený pokoj, ložnici pro hosty, velkou chodbu, pokoj hraběte Karla Bedřicha, biliárový pokoj, chodbu k oratoři a oratoř. Všechny uvedené místnosti jsou bohatě zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími umělecky i historicky cennými předměty.
VíceVědy o Zemi zkoumají naší planetu a geologické procesy, které probíhají na jejím povrchu i v jejím nitru. Proto geologická expozice Muzea Českého ráje přibližuje jednotlivé geologické procesy. Úvodní model expozice přibližuje nekonečný vesmír.
VíceExpozice přibližuje významný fenomén krajiny Českého ráje, seznamuje s jeho vznikem, vlastnostmi a dokládá význam pískovců pro člověka. Expozice připomene také dílo akad. sochaře Jiřího Nováka, autora kopií valdštejnských soch.
VíceVýstava mapující vývoj a zpracování granátových šperků a broušení šperkařských kamenů. Prostory jsou doplněny malou obrazovou galerií a fotovýstavami turnovského sdružení Kontakt s pravidelnými výstavami.
VíceZáklad pro národopisnou expozici vytvořily sběry uskutečněné při přípravě Národopisné výstavy Českoslovanské v Praze v roce 1895. Expozice skládá z těchto tematických celků: Lidové stavitelství, Interiér domu, Lidový kroj, Tkalcovství, Perníkářství, Lidové hrnčířství, Kovářství a Duchovní kultura.
Více